Dünya Salon Atletizm Şampiyonası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinmeye atla Aramaya atla

Dünya Salon Atletizm Şampiyonası
Durumaktif
Türatletizm dünya şampiyonası
Tarih)değişen
Sıklıkiki yılda bir
Ülkedeğişen
Açılışını yapmak1985 ( 1985 )
en yeni2018
Bir sonraki etkinlik2022
tarafından organize edildiDünya Atletizm
İnternet sitesiworldathletics.org

Dünya Salon Atletizm Şampiyonası iki yılda bir olan kapalı atletizm sporunun bu sürümün küresel şampiyona olarak görev rekabet. Dünya Atletizm tarafından düzenlenen yarışma, 1985 yılında Paris, Fransa'da Dünya Salon Oyunları olarak açıldı ve daha sonra 1987'de IAAF Dünya Salon Şampiyonası olarak yeniden adlandırıldı . 2019 yılında spor yönetim organının isim değişikliği ile mevcut adı uyarlandı.

Gelecekteki ana Dünya Atletizm Şampiyonası'na (açık havada) alternatif yıllarda düzenlenmesi ihtiyacını kolaylaştırmak için art arda 2003 ve 2004 yıllarında yapıldıkları zamanlar dışında her iki yılda bir düzenlenmiştir .

Şampiyonalar

  COVID-19 nedeniyle iptal edildi ve 2023'e ertelendi
BaskıYılŞehirÜlkeTarihmekanOlaylarMilletlerSporcular
Madalya masasının üst kısmı
-1985Paris Fransa18-19 Ocak 1985Palais Omnisports de Paris-Bercy2469319 Doğu Almanya
11987Indianapolis Amerika Birleşik Devletleri6-8 Mart 1987Hoosier Kubbesi2485419 Sovyetler Birliği
21989Budapeşte Macaristan3-5 Mart 1989Budapeşte Sportcsarnok2462373 Sovyetler Birliği
31991Sevilla ispanya8-10 Mart 1991Palacio Municipal de Deportes San Pablo26 [bir]80518 Sovyetler Birliği
41993Toronto Kanada12-14 Mart 1993Gök kubbe27 [b]93537 Rusya
51995Barselona ispanya10-12 Mart 1995Palau Sant Jordi27131594 Rusya
61997Paris Fransa7-9 Mart 1997Palais Omnisports de Paris-Bercy [1]28118712 Amerika Birleşik Devletleri
71999Maebaşi Japonya5-7 Mart 1999Yeşil Kubbe Maebashi28115451 Amerika Birleşik Devletleri
82001Lizbon Portekiz9-11 Mart 2001Pavilhão Atlântico28136510 Amerika Birleşik Devletleri
92003İzmir Birleşik Krallık14-16 Mart 2003Ulusal Kapalı Arena28131583 Amerika Birleşik Devletleri
102004Budapeşte Macaristan5-7 Mart 2004Budapeşte Spor Arenası28139677 Rusya
112006Moskova Rusya10–12 Mart 2006Olimpiyski Stadyumu26129562 Amerika Birleşik Devletleri
122008Valensiya ispanya7-9 Mart 2008Luis Puig Sarayı26147574 Amerika Birleşik Devletleri
132010Doha Katar12-14 Mart 2010talip kubbe26146585 Amerika Birleşik Devletleri
142012İstanbul Türkiye9–11 Mart 2012Ataköy Atletizm Arenası26171629 Amerika Birleşik Devletleri
152014sopot Polonya7-9 Mart 2014Ergo Arena26134538 Amerika Birleşik Devletleri
162016Portland Amerika Birleşik Devletleri17-20 Mart 2016Oregon Kongre Merkezi26137487 Amerika Birleşik Devletleri
172018İzmir Birleşik Krallık1-4 Mart 2018Ulusal Kapalı Arena26134554 Amerika Birleşik Devletleri
[1]2020Nanjing Çin13–15 Mart 2020Nanjing'in Küpü
182022Belgrad Sırbistan18-20 Mart 2022Belgrad Arenası
192023Nanjing Çin17–19 Mart 2023Nanjing'in Küpü

Olaylar

Düzenlenen etkinlikler, ortaya çıktıklarından beri aşağı yukarı aynı kaldı, ana değişiklikler daha önceki yıllarda geldi.

Hem erkekler hem de kadınlar için 4 x 400 m bayrak yarışı , 1991 yılında bayanlar üç adım atlama ile tam programa eklendi , ikincisi bir sergi etkinliği olarak ve sonraki şampiyonalarda tam statü kazandı.

Yürüyüş yarışları 1993'ten sonra kaldırıldı ve 1600 m karışık bayrak yarışı denendi ancak düşük ilgi nedeniyle durduruldu. Aynı yıl, bir erkek heptatlonu ve kadın pentatlonu şampiyona dışı etkinlikler olarak başarıyla tanıtıldı ve o zamandan beri programda kaldı.

1997'de kadınlar sırıkla atlama , etkinliğin açık havadaki muadili olarak iki yıl önce mücadeleye girdi.

Etkinliğin popülaritesine rağmen, 200 m, 2004 şampiyonalarından sonra, yarışta yer alan sıkı virajlar nedeniyle, yarışmanın haksız ve fazla tahmin edilebilir olduğu düşünüldüğünden, dış şeritlerden herhangi birine çekilmeyen herhangi bir sporcunun minimum veya kazanma şansı yok.

Olağanüstü başarılar

Yedi altın madalya

Mozambik 'in Maria de Lurdes Mutola yedi kazandı altın 1993 yılından 2008 yılına kadar kadın 800 m, bir gümüş ve bir bronz madalya.

Natalya Nazarova 1999'dan 2008'e kadar 400 m ve 4 × 400 m bayrak yarışında yedi altın ve bir gümüş madalya kazandı.

Beş altın madalya

Kübalı Iván Pedroso 1993'ten 2001'e kadar erkekler uzun atlamada üst üste beş altın madalya kazandı . Bulgar
Stefka Kostadinova bayanlar yüksek atlamada beş altın madalya kazandı .

Dört altın madalya

  • Haile Gebrselassie ait Etiyopya üç 3,000 m Altınları, 1500 m tane kazandı.
  • Sergey Bubka dört sırıkla atlama altın madalyası kazandı (üçü Sovyetler Birliği için, biri Ukrayna için yarışırken ).
  • Erkekler yüksek atlamada Kübalı Javier Sotomayor dört altın ve bir bronz madalya kazandı .
  • İsveçli Stefan Holm erkekler yüksek atlamada dört altın madalya kazandı.
  • Etiyopyalı Meseret Defar , bayanlar 3.000 metrede dört altın, bir gümüş ve bir bronz madalya kazandı.
  • Rus Mihail Shchennikov 5000 m yürüyüşte dört altın madalya kazandı.

Şampiyona kayıtları

Tabloların anahtarı : Diskalifiye edildi X = doping ihlali nedeniyle iptal edildi  

erkekler

EtkinlikKayıtatletUlusTarihŞampiyonalarYerReferansVideo
60 m6.37Christian Coleman Amerika Birleşik Devletleri3 Mart 20182018 ŞampiyonasıBirmingham , Birleşik Krallık[2]
400 m45.11Nery Brenes Kosta Rika10 Mart 20122012 Şampiyonasıİstanbul , Türkiye[3][2]
800 m1:42.67Wilson Kipketer Danimarka9 Mart 19971997 ŞampiyonasıParis , Fransa[3]
1500 m3:33.77Haile Gebrselassie Etiyopya7 Mart 19991999 ŞampiyonasıMaebashi , Japonya
3000 m7:34.71Haile Gebrselassie Etiyopya9 Mart 19971997 ŞampiyonasıParis , Fransa
60 m engelli7.34Dayron Robles Küba14 Mart 20102010 ŞampiyonasıDoha , Katar[4][4]
Yüksek atlayış2,43 mJavier Sotomayor Küba4 Mart 19891989 ŞampiyonasıBudapeşte , Macaristan
Sırıkla atlama6,02 mRenaud Lavillenie Fransa17 Mart 20162016 ŞampiyonasıPortland , Amerika Birleşik Devletleri[5]
Uzun atlama8,62 mIvan Pedroso Küba7 Mart 19991999 ŞampiyonasıMaebashi , Japonya
Üçlü atlama17.90 moyuncak bebek Fransa14 Mart 20102010 ŞampiyonasıDoha , Katar[6][5]
Gülle atma22.31 mTomas Walsh Yeni Zelanda3 Mart 20182018 ŞampiyonasıBirmingham , Birleşik Krallık[7]
Heptatlon6645 puanashton yemek Amerika Birleşik Devletleri9-10 Mart 20122012 Şampiyonasıİstanbul , Türkiye[8]
6,79 (60 m) , 8,16 m (uzun atlama) , 14,56 m (gülle atma) , 2,03 m (yüksek atlama) / 7,68 (60 m engelli) , 5,20 m (sırıkla atlama) , 2:32,77 (1000 m)
4 × 400 m röle3:01.77Karol Zalewski
Rafał Omelko
Łukasz Krawczuk
Jakub Krzewina
 Polonya4 Mart 20182018 ŞampiyonasıBirmingham , Birleşik Krallık[9]

Kadınlar

EtkinlikKayıtatletUlusTarihŞampiyonalarYerReferansVideo
60 m6.95Gail Devers Amerika Birleşik Devletleri12 Mart 19931993 ŞampiyonasıToronto , Kanada
400 m50.04Olesya Forsheva Rusya12 Mart 20062006 ŞampiyonasıMoskova , Rusya
800 m1:56.90Ludmila Formanová Çek Cumhuriyeti7 Mart 19991999 ŞampiyonasıMaebashi , Japonya
1500 m3:59.41 XJulia Fomenko Rusya9 Mart 20082008 ŞampiyonasıValensiya , İspanya
3:59.75Gelete Burka Etiyopya9 Mart 20082008 ŞampiyonasıValensiya , İspanya
3000 m8:33.82Elly van Hulst Hollanda4 Mart 19891989 ŞampiyonasıBudapeşte , Macaristan
60 m engelli7.70Kendra Harrison Amerika Birleşik Devletleri3 Mart 20182018 ŞampiyonasıBirmingham , Birleşik Krallık[10]
Yüksek atlayış2,05 mStefka Kostadinova Bulgaristan8 Mart 19871987 ŞampiyonasıIndianapolis , Amerika Birleşik Devletleri
Sırıkla atlama4,95 mSandi Morris Amerika Birleşik Devletleri3 Mart 20182018 ŞampiyonasıBirmingham , Birleşik Krallık[11]
Uzun atlama7,23 mBrittney Reese Amerika Birleşik Devletleri11 Mart 20122012 Şampiyonasıİstanbul , Türkiye[12][6]
Üçlü atlama15,36 mTatyana Lebedeva Rusya6 Mart 20042004 ŞampiyonasıBudapeşte , Macaristan
Gülle atma20.67 mValerie Adams Yeni Zelanda8 Mart 20142014 ŞampiyonasıSopot , Polonya
20.85 mXNadzeya Ostapchuk Belarus14 Mart 20102010 ŞampiyonasıDoha , Katar[13]
Pentatlon5013 puanNataliya Dobrynska Ukrayna9 Mart 20122012 Şampiyonasıİstanbul , Türkiye[14]
8.38 (60 m engelli) , 1.84 m (yüksek atlama) , 16.51 m (gülle atma) , 6.57 m (uzun atlama) , 2:11.15 (800 m)
4 × 400 m röle3:23.85Quanera Hayes
Georganne Moline
Shakima Wimbley
Courtney Okolo
 Amerika Birleşik Devletleri4 Mart 20182018 ŞampiyonasıBirmingham , Birleşik Krallık[15]

Heptatlon disiplinleri

EtkinlikKayıtatletUlusTarihŞampiyonalarYerReferansVideo
60 m6.61Chris Huffins Amerika Birleşik Devletleri8 Mart 19971997 ŞampiyonasıParis, Fransa
Uzun atlama8,16 mashton yemek Amerika Birleşik Devletleri9 Mart 20122012 Şampiyonasıİstanbul , Türkiye[16][7]
Gülle atma17.17 mAlexey Drozdov Rusya12 Mart 20102010 ŞampiyonasıDoha , Katar[17]
Yüksek atlayış2.21 mAndrey Krauchanka Belarus7 Mart 20142014 ŞampiyonasıSopot , Polonya[18]
60 m engelli7.64ashton yemek Amerika Birleşik Devletleri8 Mart 20142014 ŞampiyonasıSopot , Polonya[19]
Sırıkla atlama5,50 mErki Nool Estonya7 Mart 19991999 ŞampiyonasıMaebashi , Japonya
1000 m2:29.04Curtis Plajı Amerika Birleşik Devletleri19 Mart 20162016 ŞampiyonasıPortland , Amerika Birleşik Devletleri[20]

Pentatlon disiplinleri

EtkinlikKayıtatletUlusTarihŞampiyonalarYerReferans
60 m engelli7.91Jessica Ennis Büyük Britanya9 Mart 20122012 Şampiyonasıİstanbul , Türkiye[21]
Yüksek atlayış1.99 mTia Hellebaut Belçika7 Mart 20082008 ŞampiyonasıValensiya , İspanya
Gülle atma17.18 mNataliya Dobrynska Ukrayna7 Mart 20082008 ŞampiyonasıValensiya , İspanya
Uzun atlama6.69 mNatalya Sazanoviç Belarus9 Mart 20012001 ŞampiyonasıLizbon , Portekiz
800 m2:08.09Jessica Ennis Büyük Britanya9 Mart 20122012 Şampiyonasıİstanbul , Türkiye[22]

feshedilmiş olaylarda Kayıtlar

Erkekler etkinlikleri

EtkinlikKayıtatletUlusTarihŞampiyonalarYerReferans
200 m20.10Frank Fredericks Namibya6 Mart 19991999 ŞampiyonasıMaebashi , Japonya
5000 m yürüyüş18:23.55Mihail Shchennikov Sovyetler Birliği10 Mart 19911991 ŞampiyonasıSevilla , İspanya
Mesafe karışık bayrak yarışı
(şampiyonluk dışı etkinlik)
3:15.10Mark Everett
James Trapp
Kevin Küçük
Butch Reynolds
 Amerika Birleşik Devletleri14 Mart 19931993 ŞampiyonasıToronto , Kanada

Kadın etkinlikleri

EtkinlikKayıtatletUlusTarihŞampiyonalarYerReferans
200 m22.15Irina Privalova Rusya14 Mart 19931993 ŞampiyonasıToronto , Kanada
3000 m yürüyüş11:49.73Yelena Nikolayeva Rusya13 Mart 19931993 ŞampiyonasıToronto , Kanada
Mesafe karışık bayrak yarışı
(şampiyonluk dışı etkinlik)
3:45.90Joetta Clark
Wendy Vereen
Kim Batten
Jearl Miles
 Amerika Birleşik Devletleri14 Mart 19931993 ŞampiyonasıToronto , Kanada

Tüm zamanların madalya tablosu

Madalya tablosu 1985-2018 Şampiyonalarını içerir.

RütbeUlusAltınGümüşBronzToplam
1 Amerika Birleşik Devletleri1107564249
2 Rusya524845145
3 Etiyopya27101350
4 Büyük Britanya20343185
5 Sovyetler Birliği19171753
6 Jamaika17231151
7 Küba17161750
8 Fransa15122148
9 Almanya14222157
10 Doğu Almanya127524
11 İsveç118827
12 Kenya10141539
13 Ukrayna9141134
14 Romanya910928
15 Bulgaristan95721
16 Çek Cumhuriyeti881127
17 Kanada841527
18 Avustralya79521
19 Fas76821
20 Mozambik7119
21 İtalya661224
22 Hollanda63514
23 İrlanda62210
24 Polonya5111733
25 Yunanistan53513
26 Yeni Zelanda51410
27 Brezilya45615
28 Portekiz44513
29 Belarus312823
30 Bahamalar371020
31 Çin37818
32 Kazakistan3519
33 Güney Afrika3429
34 ispanya2201537
35 Nijerya26311
36 Çekoslovakya2428
37 Macaristan2237
 Batı Almanya2237
39 Burundi2204
40  İsviçre2147
41 Hırvatistan2136
42 Sudan2114
- Yetkili Tarafsız Sporcular [1]2103
43 Grenada2002
 Venezuela2002
45 Belçika1449
46 Katar1326
47 Danimarka1315
48 Fildişi Sahili1304
49 Bahreyn1135
50 Bermuda1113
 Sırbistan1113
52 Gana1102
 Namibya1102
54 Norveç1023
55 Cezayir1012
56 Kosta Rika1001
 Cibuti1001
 Finlandiya1001
59 Avusturya0404
60 Trinidad ve Tobago0257
61 Slovenya0224
62 Estonya0213
 İzlanda0213
64 Kamerun0202
 Saint Kitts ve Nevis0202
66 Barbados0112
 Letonya0112
68 Botsvana0101
 Cayman Adaları0101
 Panama0101
 Türkiye0101
 Amerika Birleşik Devletleri Virgin Adaları0101
73 Japonya0033
74 FR Yugoslavya0022
 Litvanya0022
 Meksika0022
77 Antigua ve Barbuda0011
 Britanya Virjin Adaları0011
 Şili0011
 DR Kongo0011
 Dominik Cumhuriyeti0011
 Suudi Arabistan0011
 Senegal0011
 Surinam0011
Toplamlar (84 ülke)4824944971473
Notlar

^[1] ANA, Rus sporcuların2018 Şampiyonasındayarıştığıisimdi. Madalyaları resmi madalya tablosuna dahil edilmedi. [23] 

Tüm zamanların yerleştirme tablosu

Gelen IAAF yerleştirme tablo toplam puan ilk sekiz puan atayarak ve bu nedenle sekiz yer için bir nokta için elde edilir. Beraberliğin olduğu durumlarda puanlar paylaşılır.

2016 Şampiyonasından sonra güncellendi [24]

RütbeÜlke1. sıra, altın madalya sahibi(ler)2. sıra, gümüş madalya sahibi(ler)3.lük, bronz madalya sahibi(ler)45678MadalyalarPuan
1 Amerika Birleşik Devletleri10866+1=62+2=62+1=43+2=41+3=28+1=32+1=2392429.5
2 Rusya50+1=42+3=37+1=25+1=3529+1=20+1=101341358
3 Almanya282828+2=27+1=30+1=21+2=1920+386989
4 Büyük Britanya1630+1=22+1=20+1=23+1=20+3=159+170788.5
5 Küba161713+2=1219+2=1013+1=748543
6 Fransa121118+116+1=14+1=20+2=131542536.5
7 Jamaika162010+1=13+1=18115547523
8 Sovyetler Birliği211715+1=1675+1=4354519
9 ispanya2211314+1=15+2=1813+1=11+1=36475.5
10 Polonya2+1=1013+2=21+1=8+2=18+3=6828412

Ayrıca bakınız

  • Uluslararası Atletizm Şampiyonası ve Oyunları

Notlar

  1. ^ +1 şampiyonluk dışı etkinlik
  2. ^ +4 şampiyonluk dışı etkinlikler

Referanslar

  1. ^ "Dünya Atletizm, Nanjing 2020 Dünya Salon Atletizm Şampiyonasını erteleyecek" . worldathletics.org 29 Ocak 2020 . 1 Haziran 2021'de alındı .
  2. ^ "Erkekler 60m Sonuçları" (PDF) . IAAF. 3 Mart 2018 . Erişim tarihi: 3 Mart 2018 .
  3. ^ "400 Metre Sonuçları" . IAAF . 10 Mart 2012 . Erişim tarihi: 10 Mart 2012 .
  4. ^ "60 Metre Engelli Yarış Sonuçları" (PDF) . IAAF . 14 Mart 2010 Arşivlenen orijinal (PDF) 24 Ekim 2012 tarihinde . Erişim tarihi: 7 Mart 2012 .
  5. ^ "Sırıkla Atlama Sonuçları" (PDF) . IAAF. 17 Mart 2016 . Erişim tarihi: 18 Mart 2016 .
  6. ^ "Üç Atlama Sonuçları" (PDF) . IAAF . 14 Mart 2010 Arşivlenen orijinal (PDF) 24 Ekim 2012 tarihinde . Erişim tarihi: 7 Mart 2012 .
  7. ^ "Erkekler Gülle Atma Sonuçları" (PDF) . IAAF. 3 Mart 2018 . Erişim tarihi: 3 Mart 2018 .
  8. ^ "Heptatlon Sonuçları" (PDF) . IAAF . 10 Mart 2012 Arşivlenen orijinal (PDF) 27 Ağustos 2012 tarihinde . Erişim tarihi: 10 Mart 2012 .
  9. ^ "Erkekler 4×400m Bayrak Yarışı Sonuçları" (PDF) . IAAF. 4 Mart 2018 . Erişim tarihi: 4 Mart 2018 .
  10. ^ "Kadınlar 60m Engelliler Sonuçları" (PDF) . IAAF. 3 Mart 2018 . Erişim tarihi: 3 Mart 2018 .
  11. ^ "Kadınlar Sırıkla Atlama Sonuçları" (PDF) . IAAF. 3 Mart 2018 . Erişim tarihi: 3 Mart 2018 .
  12. ^ "Uzun Atlama Sonuçları" (PDF) . IAAF . 11 Mart 2012 Arşivlenen orijinal (PDF) 16 Mart 2012'de . 11 Mart 2012 alındı .
  13. ^ "Gül Atma Sonuçları" (PDF) . IAAF . 14 Mart 2010 Arşivlenen orijinal (PDF) 24 Ekim 2012 tarihinde . Erişim tarihi: 7 Mart 2012 .
  14. ^ "Pentatlon Sonuçları" (PDF) . IAAF . 9 Mart 2012 Arşivlenmiş orijinal (PDF) 27 Ağustos 2012 tarihinde . Erişim tarihi: 10 Mart 2012 .
  15. ^ "Kadınlar 4×400m Bayrak Yarışı Sonuçları" (PDF) . IAAF. 4 Mart 2018 . Erişim tarihi: 4 Mart 2018 .
  16. ^ "Uzun Atlama Sonuçları" (PDF) . IAAF . 9 Mart 2012 Arşivlenmiş orijinal (PDF) 27 Ağustos 2012 tarihinde . Erişim tarihi: 9 Mart 2012 .
  17. ^ "Gül Atma Sonuçları" (PDF) . IAAF . 12 Mart 2010. Arşivlenen orijinal (PDF) 24 Ekim 2012 tarihinde . Erişim tarihi: 8 Mart 2012 .
  18. ^ "Heptatlon – Yüksek Atlama Sonuçları Özeti" . IAAF . 7 Mart 2014 . Erişim tarihi: 7 Mart 2014 .
  19. ^ "Heptatlon – 60m Engelli Sonuçları Özeti" . IAAF . 8 Mart 2014 . Erişim tarihi: 8 Mart 2014 .
  20. ^ "1000m Heptatlon Sonuçları" (PDF) . IAAF. 19 Mart 2016 . 20 Mart 2016'da erişildi .
  21. ^ "60 Metre Engelli Yarış Sonuçları" (PDF) . IAAF . 9 Mart 2012 . Erişim tarihi: 9 Mart 2012 .
  22. ^ "800 Metre Sonuçları" (PDF) . IAAF . 9 Mart 2012 Arşivlenmiş orijinal (PDF) 27 Ağustos 2012 tarihinde . Erişim tarihi: 10 Mart 2012 .
  23. ^ "IAAF: IAAF Dünya Salon Şampiyonası Madalya Tablosu - iaaf.org" . iaaf.org .
  24. ^ "IAAF İstatistik Kitabı – IAAF Dünya Salon Şampiyonası Birmingham 2018" . iaaf.org. P. 30 . 8 Haziran 2018'de alındı .

Dış bağlantılar

  • Dünya Salon Atletizm Şampiyonası
  • Olay Geçmişi 1987-2003 den BBC
" https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=World_Athletics_Indoor_Championships&oldid=1040979012 " adresinden alındı

Original text


TOP