1982 Avrupa Atletizm Şampiyonası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
  ( 1982 Avrupa Atletizm Şampiyonasından yönlendirilmiştir )
Gezintiye atla Aramaya atla
13. Avrupa Atletizm Şampiyonası
1982athens.jpg
1982 Avrupa Atletizm Şampiyonası logosu
Tarih6-12 Eylül 1982
Ev sahibi şehirAtina , Yunanistan
YerAtina Olimpiyat Stadı
SeviyeKıdemli
TürDış mekan
Etkinlikler41
Katılım
29 ülkeden 756 sporcu

13. Avrupa Atletizm Şampiyonası 12 Eylül 1982-6 Eylül kentinde düzenlendi Olimpiyat Stadı'nda içinde Atina , Yunanistan . Olayla ilgili eş zamanlı raporlar Glasgow Herald'da verildi . [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]

Erkekler sonuçları [ değiştir ]

Tam sonuçlar yayınlandı. [13]

Parça [ düzenle ]

1974 | 1978 | 1982 |1986 |1990 |

EtkinlikAltınGümüşBronz
100 metre
detaylar
Frank Emmelmann Doğu Almanya
 
10.21Pierfrancesco Pavoni İtalya
 
10.25Marian Woronin Polonya
 
10.28
200 metre
detaylar
Olaf Prenzler Doğu Almanya
 
20.46Cameron Sharp İngiltere
 
20.47Frank Emmelmann Doğu Almanya
 
20.60
400 metre
detaylar
Hartmut Weber Batı Almanya
 
44.72 CRAndreas Knebel Doğu Almanya
 
45.29Viktor Markin Sovyetler Birliği
 
45.30
800 metre
detaylar
Hans-Peter Ferner Batı Almanya
 
1: 46,33Sebastian Coe İngiltere
 
1: 46.68Jorma Härkönen Finlandiya
 
1: 46.90
1500 metre
detaylar
Steve Cram İngiltere
 
3: 36.49Nikolay Kirov Sovyetler Birliği
 
3: 36.99José Manuel Abascal İspanya
 
3: 37.04
5000 metre
detaylar
Thomas Wessinghage Batı Almanya
 
13: 28.90Werner Schildhauer Doğu Almanya
 
13: 30.03David Moorcroft İngiltere
 
13: 30.42
10.000 metre
detaylar
Alberto Cova İtalya
 
27: 41.03Werner Schildhauer Doğu Almanya
 
27: 41.21Martti Vainio Finlandiya
 
27: 42.51
Maraton
detayları
Gerard Nijboer Hollanda
 
2:15:16Armand Parmentier Belçika
 
2:15:51Karel Lismont Belçika
 
2:16:04
110 metre engel
detayları
Thomas Munkelt Doğu Almanya
 
13.41Andrey Prokofyev Sovyetler Birliği
 
13.44Arto Bryggare Finlandiya
 
13.60
400 metre engel
detayları
Harald Schmid Batı Almanya
 
47.48 CRAleksandr Yatsevich Sovyetler Birliği
 
48,60Uwe Ackermann Doğu Almanya
 
48.64
3000 metre engelli
ayrıntılar
Patriz Ilg Batı Almanya
 
8: 18,52Bogusław Mamiński Polonya
 
8: 19.22Domingo Ramón İspanya
 
8: 20.48
20 kilometre yürüyüş
detayları
José Marín İspanya
 
1:23:43 CRJozef Pribilinec Çekoslovakya
 
1:25:55Pavol Blažek Çekoslovakya
 
1:26:13
50 kilometre yürüyüş
detayları
Reima Salonen Finlandiya
 
3:55:29José Marín İspanya
 
3:59:18Bo Gustafsson İsveç
 
4:01:21
4x100 metre röle
detayları
Sergey Sokolov
Aleksandr Aksinin
Andrey Prokofyev
Nikolay Sidorov Sovyetler Birliği
 
38,60Detlef Kübeck
Olaf Prenzler
Thomas Munkelt
Frank Emmelmann Doğu Almanya
 
38.71Christian Zirkelbach
Christian Haas
Peter Klein
Erwin Skamrahl Batı Almanya
 
38.71
4x400 metre röle
detayları
Erwin Skamrahl
Harald Schmid
Thomas Giessing
Hartmut Weber Batı Almanya
 
3.00.51 CRDavid Jenkins
Garry Cook
Todd Bennett
Phil Brown İngiltere
 
3.00.68Aleksandr Troshchilo
Pavel Roshchin
Pavel Konovalov
Viktor Markin Sovyetler Birliği
 
3.00.80

Alan [ düzenle ]

1974 | 1978 | 1982 |1986 |1990 |

EtkinlikAltınGümüşBronz
Yüksek atlama
ayrıntıları
Dietmar Mögenburg Batı Almanya
 
2,30 m = CRJanusz Trzepizur Polonya
 
2,27 mGerd Nagel Batı Almanya
 
2.24 m
Sırıkla atlama
ayrıntıları
Aleksandr Krupskiy Sovyetler Birliği
 
5.60 m CRVladimir Polyakov Sovyetler Birliği
 
5.60 m = CRAtanas Tarev Bulgaristan
 
5.60 m = CR
Uzun atlama
ayrıntıları [nb1]
Lutz Dombrowski Doğu Almanya
 
8.41 mwAntonio Corgos İspanya
 
8,19 mJan Leitner Çekoslovakya
 
8.08 m
Üçlü atlama
ayrıntıları
Keith Connor İngiltere
 
17.29 m CRVasiliy Grishchenkov Sovyetler Birliği
 
17.15 mBéla Bakosi Macaristan
 
17.04 m
Gülle atma
detayları
Udo Beyer Doğu Almanya
 
21.50 m CRJānis Bojārs Sovyetler Birliği
 
20,81 mRemigius Machura Çekoslovakya
 
20,59 m
Disk atma
ayrıntıları
Imrich Bugár Çekoslovakya
 
66.64 mIhor Duhinets Sovyetler Birliği
 
65,60 mWolfgang Warnemünde Doğu Almanya
 
64.20 m
Çekiç atma
ayrıntıları
Yuriy Sedykh Sovyetler Birliği
 
81.66 m CRIgor Nikulin Sovyetler Birliği
 
79,44 mSergey Litvinov Sovyetler Birliği
 
78.66 m
Cirit atma
ayrıntıları
Uwe Hohn Doğu Almanya
 
91,34 mHeino Puuste Sovyetler Birliği
 
89,56 mDetlef Michel Doğu Almanya
 
89.32 m
Decathlon
ayrıntıları
Daley Thompson İngiltere
 
8774 puan CRJürgen Hingsen Batı Almanya
 
8517 puanSiegfried Stark Doğu Almanya
 
8433 puan
  • Doğu Almanya'dan nb1 Lutz Dombrowski, yeni bir şampiyona rekoru olan eleme turunda 8,25 m atladı.

Kadın sonuçları [ düzenle ]

Parça [ düzenle ]

1974 | 1978 | 1982 |1986 |1990 |

EtkinlikAltınGümüşBronz
100 metre
detaylar
Marlies Göhr Doğu Almanya
 
11.01 CRBärbel Wöckel Doğu Almanya
 
11.20Rose-Aimée Bacoul Fransa
 
11.29
200 metre
detaylar
Bärbel Wöckel Doğu Almanya
 
22.04 CRKathy Smallwood İngiltere
 
22.13Sabine Rieger Doğu Almanya
 
22.51
400 metre
detaylar
Marita Koch Doğu Almanya
 
48.16 CR , WRJarmila Kratochvílová Çekoslovakya
 
48.85Taťána Kocembová Çekoslovakya
 
50.55
800 metre
detaylar
Olga Mineyeva Sovyetler Birliği
 
1: 55.41 CRLyudmila Veselkova Sovyetler Birliği
 
1: 55.96Margrit Klinger Batı Almanya
 
1: 57.22
1500 metre
detaylar
Olga Dvirna Sovyetler Birliği
 
3: 57.80 CRZamira Zaytseva Sovyetler Birliği
 
3: 58.82Gabriella Dorio İtalya
 
3: 59.02
3000 metre
detaylar
Svetlana Ulmasova Sovyetler Birliği
 
8: 30.28 CRMaricica Puică Romanya
 
8: 33.33Yelena Sipatova Sovyetler Birliği
 
8: 34.06
Maraton
detayları
Rosa Mota Portekiz
 
2:36:04Laura Fogli İtalya
 
2:36:29Ingrid Kristiansen Norveç
 
2:36:39
100 metre engel
ayrıntıları [nb1]
Lucyna Kałek Polonya
 
12.45 = CRYordanka Donkova Bulgaristan
 
12.54Kerstin Knabe Doğu Almanya
 
12.54
400 metre engel
detayları
Ann-Louise Skoglund İsveç
 
54.58 CRPetra Pfaff Doğu Almanya
 
54,89Chantal Réga Fransa
 
54.93
4x100 metre röle
detayları
Gesine Walther
Bärbel Wöckel
Sabine Rieger
Marlies Göhr Doğu Almanya
 
42.19 CRWendy Hoyte
Kathy Smallwood
Bev Callender
Shirley Thomas İngiltere
 
42.66Laurence Bily
Marie-Christine Cazier
Rose-Aimée Bacoul
Liliane Gaschet Fransa
 
42.69
4x400 metre röle
detayları
Kirsten Siemon
Sabine Busch
Dagmar Rübsam
Marita Koch Doğu Almanya
 
3: 19.04 CR , WRVěra Tylová
Milena Matejkovičová
Taťána Kocembová
Jarmila Kratochvílová Çekoslovakya
 
3: 22.17Yelena Didilenko
Irina Olkhovnikova
Olga Mineyeva
Irina Baskakova Sovyetler Birliği
 
3: 22.79
  • nb1 Lucyna Kałekayrıca yeni bir şampiyona rekoru olanelemelerde12.45 koştu.

Alan [ düzenle ]

1974 | 1978 | 1982 |1986 |1990 |

EtkinlikAltınGümüşBronz
Yüksek atlama
ayrıntıları
Ulrike Meyfarth Batı Almanya
 
2,02 m CRTamara Bykova Sovyetler Birliği
 
1,97 mSara Simeoni İtalya
 
1,97 m
Uzun atlama
ayrıntıları
Vali Ionescu Romanya
 
6.79 mAnişoara Cuşmir-Stanciu Romanya
 
6.73 mYelena Ivanova Sovyetler Birliği
 
6.73 m
Gülle atma
detayları
Ilona Slupianek Doğu Almanya
 
21.59 m CRHelena Fibingerová Çekoslovakya
 
20.94 mNunu Abashidze Sovyetler Birliği
 
20.82 m
Disk atma
ayrıntıları
Tsvetanka Khristova Bulgaristan
 
68,34 mMariya Petkova Bulgaristan
 
67,94 mGalina Savinkova Sovyetler Birliği
 
67,82 m
Cirit atma
ayrıntıları
Anna Verouli Yunanistan
 
70.02 m CRAntje Kempe Doğu Almanya
 
67,94 mSofia Sakorafa Yunanistan
 
67.04 m
Heptatlon
ayrıntıları
Ramona Neubert Doğu Almanya
 
6664 puanSabine Mobius-Paetz Doğu Almanya
 
6594 puanSabine Everts Batı Almanya
 
6418 puan

Madalya tablosu [ düzenle ]

  *   Ev sahibi ülke ( Yunanistan )

SıraUlusAltınGümüşBronzToplam
1 Doğu Almanya  (GDR)138728
2 Batı Almanya  (FRG)81413
3 Sovyetler Birliği  (URS)612826
4 İngiltere  (GBR)3519
5 Çekoslovakya  (TCH)1449
6 İtalya  (ITA)1225
 İspanya  (ESP)1225
8 Bulgaristan  (BUL)1214
 Polonya  (POL)1214
10 Romanya  (ROU)1203
11 Finlandiya  (FIN)1034
12 Yunanistan  (GRE) *1012
 İsveç  (SWE)1012
14 Hollanda  (NED)1001
 Portekiz  (POR)1001
16 Belçika  (BEL)0112
17 Fransa  (FRA)0033
18 Macaristan  (HUN)0011
 Norveç  (NOR)0011
Toplam (19 ülke)414141123

Katılım [ düzenle ]

Resmi olmayan bir sayıma göre, yarışmaya 30 ülkeden 777 sporcu katıldı, 21 sporcu resmi sayı olan 756'dan ve bir ülke resmi sayı olan 29'dan fazla yarıştı. [14]

Ayrıca bkz. [ Düzenle ]

  • Atletizmde 1982 (atletizm)

Notlar [ düzenle ]

1978 Avrupa Şampiyonasından bu yana yarışma formatındaki farklılıklar :

Yeni etkinlikler eklendi:
  • Kadınlar maratonu
  • Kadın heptatlon pentatlonun yerini alıyor

Referanslar [ düzenle ]

  1. ^ Gillon Doug (6 Eylül 1982), Coe Kullanıcı açlık Geç korkutmak eksilmemiş tarafından , Glasgow Herald , s. 18 , 13 Eylül 2014 alındı
  2. ^ Gillon, Doug (7 Eylül 1982), Dekatlon devlerinin Savaşı , Glasgow Herald , s. 25 , 13 Eylül 2014 alındı
  3. ^ Gillon, Doug (7 Eylül 1982), Elemelerde Sharp ikinci oruç , Glasgow Herald , s. 26 , 13 Eylül 2014 alındı
  4. ^ Coe'nun 1500'de koşması için hepsi , Glasgow Herald , 7 Eylül 1982, s. 26 , 13 Eylül 2014 alındı
  5. ^ Gillon, Doug (8 Eylül 1982), Moorcroft fostering a drem in Athens , Glasgow Herald , s. 19 , 13 Eylül 2014 alındı
  6. ^ Gillon, Doug (8 Eylül 1982), Thompson liderliği ele geçirmek için sakatlıkla mücadele ediyor , Glasgow Herald , s. 20 , 13 Eylül 2014 alındı
  7. ^ Keskin kenarlı bir fotoğraf finişinde , Glasgow Herald , 8 Eylül 1982, s. 20 , 13 Eylül 2014 alındı
  8. ^ Gillon, Doug (9 Eylül 1982), Thompson'ın altın ama Coe için gümüş , Glasgow Herald , s. 18 , 13 Eylül 2014 alındı
  9. ^ Gillon, Doug (10 Eylül 1982), Sharp'ın en iyisi yeterince iyi değil , Glasgow Herald , s. 26 , 13 Eylül 2014 alındı
  10. ^ Gillon, Doug (11 Eylül 1982), Connor bir hop, skip and a jump ile altın topluyor , Glasgow Herald , 13 Eylül 2014'te alındı
  11. ^ Hollandalı silme maratonu kazandı , Glasgow Herald , 13 Eylül 1982, s. 16 , 13 Eylül 2014 alındı
  12. ^ Gillon, Doug (13 Eylül 1982), Triumph and tragedy for young British pair , Glasgow Herald , retrieved 13 Eylül 2014
  13. ^ Zürih Avrupa Atletizm Şampiyonası 2014 - İSTATİSTİK EL KİTABI (PDF) , Avrupa Atletizm Birliği , sayfa 436-443 , erişim 13 Ağustos 2014
  14. ^ Avrupa Atletizm Şampiyonası Zürich 2014 - İSTATİSTİK EL KİTABI (PDF) , Avrupa Atletizm Birliği , s. 4 , 13 Ağustos 2014'te alındı
  • EAA Resmi Sitesi
  • Athletix